„Метла“ од Голден стејт за Портланд

Екипата на Голден стејт ќе игра во големото финале на НБА-лигата откако рано утрово го победи Портланд на негов терен со 119:117. До триумфот „воините“ дојдоа по продолжение од пет минути, бидејќи мечот во основите 48 минути заврши нерешено 111:111.

Најзаслужен за триумфот на гостите беше Стеф Кари со трипл-дабл ефект – 37 поени, 11 асистенции и 13 скока.

Финалната серија во Западната конференција заврши со „чисти“ 4-0 за Голден стејт.

Противник на актуелниот шампион во борбата за трофејот ќе биде поуспешниот од финалето на Истокот каде во моментов Милвоки води против Торонто со 2-1 во серијата прв до четири победи.

Би можело да ве интересира

Шекил ги именуваше тројцата најдобри кошаркари во денешницата

A1on

Пол сака да го напушти Хјустон поради конфликт со Харден

A1on

ВИДЕО: Четворица повредени при пукотници за време на прославата на шампионската титула на Торонто

A1on

Лејкерс тргнуваат по Ленард

A1on

Ентони Дејвис заминува во Лејкерси

A1on

Нови лоши вести за Голден стејт: Клеј Томпсон скина лигаменти

A1on