Манчестер сити нема да го кочи трансферот на Сане во Баерн

Старо-новиот англиски шампион Манчестер сити ќе му дозволи да си замине на својот фудбалер Лирој Сане доколку се договори со Баерн Минхен.

Според “Кикер’, тренерот на англискиот тим, Пеп Гвардиола, е подготвен да му дозволи да си оди на 23-годишниот играч од средниот ред, иако граѓаните би сакале тој да остане во нивните редови. Сепак, Сане одби неколку предлози за продолжување на договорот, кој истекува летото 2021 година Во Сити не сакаат да го загубат како слободен играч по две сезони и затоа се подготвени да го продадат ова лето.

Сане можеше да оди во Баерн пред сезоната 2016/17, но поради високата конкуренција на неговата позиција одби д аоди во Мин хен.

Сега раководството на германскиот шампион гледа во Сане гледа идеална замена за играчите од средниот ред Френк Рибери и Арјен Робен, кои го напуштаат клубот.

Во сезоната 2018/19, Сане настапи на 47 натпревари за Манчестер сити, постигна 16 гола и оствари 18 асистенции.

Би можело да ве интересира

Раниери опција за заменик на Бенитез на чело на Њукасл

A1on

Тоти доби понуда од англиски клуб да ја обнови фудбалската кариера

A1on

Дерби Каунти дозволи Челзи да преговара со Лампард

A1on

Кеита: Салах се грижи за мене како постар брат

A1on

Ширер: Лампард е идеална опција за Челзи

A1on

ПСЖ предложи размена Нејмар – Погба, Јунајтед одби

A1on