Доминик Бризил издржа само една рунда против Вајлдер

Дуелот во тешка категорија меѓу американските боксери Дионтеј Вајлдер и Доминик Бризил траеше помалку од една рунда на рингот во „Барклис Центар“ во Бруклин.

Вајлдер, кој е шампион во верзијата ВБЦ, речиси ја исполни заканата да заврши еднаш засекогаш со својот ривал, откако го испрати на подот со силен удар минута пред крајот на првата рунда, а Бризил така и не успеа да се исправи на нозе.

Со победата, Вајлдер даде силна најава за дуел за обединување на титулите со Ентони Џошуа, а сличен судир ќе предизвика огромен интерес.

Вајлдер веќе има 41 победа, од кои 40 со нокаут. Ова беше 9-та успешна одбрана на титулата во ВБЦ, која ја освои во 2015 година.

Спротивно на заканите пред мечот, и двајцата се прегрнаа на рингот, откако со тоа сакаа да покажат дека нивното непријателство е во минатото.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Фјури славеше со песна на „Аеросмит“

A1on

Руиз: Пред една година сакав да завршам со боксот, бидејќи немав пари

A1on

Руиз може да остане без еден од појасите

A1on

Мекгрегор сака да му се врати на боксерскиот ринг

A1on

Аутсајдерот Руиз го порази Џошуа

A1on

Официјално: Вајлдер договори меч со Фјури

A1on