Вулин: Црна Гора и Северна Македонија да се охрабрат и да проговорат за Голема Албанија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин ги повика денеска Црна Гора и Северна Македонија „да се охрабрат и да проговорат за Голема Албанија како најголемо зло и закана за мирот на Балканот, што се заканува и на иднината и на нивните деца, а не само на српските“.

Реагирајќи на изјавата на претседателот на косовскиот Парламент, Кадри Весели за градот Ниш како „албански град“, Вулин оцени дека се работи за „апсолутно неприфатливо ѕвецкање со оружје“ и дека ЕУ и НАТО имаат одговорност „да ја запрат Голема Албанија“.

– Ако Европа брзо не сфати дека голема Албанија е најголемото зло и најголема закана за мирот на Балканот, ќе дочека воениот пожар да се рашири низ целиот Балкан. Не дозволувајте не осудените терористи, бидејќи бегаат од казнување, да го запалат целиот Балкан. Одговорноста повеќе не е на Србија и на Србите. Ова се предупредувања кои повеќе не може да се игнорираат, изјави Вулин.

Би можело да ве интересира

Влада: Јавниот долг на крајот на 2018 година 48,5 отсто од БДП

A1on

Рама: Опозицијата си поигрува со судбината на земјата

A1on

Попоски по состанокот во ПССЕ: Во интерес на нашата земја е да излеземе од пост-мониторингот на СЕ

A1on

Рама поднесе тужба против новинарот на германски „Билд“

A1on

Хачинсон: Сите работиме Северна Македонија да стане полноправна членка во декември

A1on

Мониторинг на ПС на Советот на Европа – Северна Македонија постигна напредок во измината година, останува реформите да се преточат од хартија на дело

A1on