Челзи може да го отпушти Сари, без разлика дали ќе ја освои Лигата на Европа

Има голема веројатност менаџерот на Челзи, Маурицио Сари, да биде отпуштен по крајот на сезоната.

Роман Абрамович, сопственик на тимот од Лондон, има намера да се раздели со италијанскиот стратег, па дури и Челзи за да ја освои Лигата на Европа, пишува „Газета дело Спорт“.

Главната причина за евентуална разделба е лошата врска меѓу навивачите на Челзи и Сари. Приврзаниците не се задоволни со стилот на игра, наметнат од Италијанецот. Улога одиграле и конфликтитекои ги има поранешниот тренер на Наполи со дел од играчите на тимот, за кои тој во текот на сезоната изјавуваше дека не се трудат доволно.

Челзи оваа сезона заврши на третото место во Премиер Лигата и ќе игра финале во Лигата на Европа против Арсенал.

Би можело да ве интересира

Манчестер Јунајтед стави цена од 200 милиони евра на Погба

Ана Ололовска

Арсенал го позајмува Себалос од Реал Мадрид

Aрсенал се договори со Гремио за трансферот на Евертон Соарес

Лампард: Челзи може да биде успешен без нови засилувања

Тотенхем подава рака на несаканиот Бејл

Ана Ололовска

Де Хеа конечно се согласи да продолжи со Јунајтед

Ана Ололовска