Најмалку 17 војници убиени во заседа во Нигер

Најмалку 17 војници се убиени, а 11 се исчезнати во заседа во Нигер, во близина на границата со Мали.

Вооружените сили на Нигер потврдија дека во нападот се убиени 17 војници. Тие наведуваат дека нападот на воената единица се случил во градот Тонго-Тонго во покраината Тилабери.

Во истиот град екстремисти од огранокот на ИСИС убија четворица припадници на американските специјални сили и четворица нигериски војници во октомври 2017 година.

Би можело да ве интересира

Напад во село на Мали – 95 мртви

ИД презеде одговорност за нападот врз војниците во Нигер

Најмалку 55 жртви во експлозија на цистерна во Нигер

Вооружена група нападна камп на армијата на Мали

Ана Ололовска

ОН евакуираа повеќе од 160 бегалци од Либија во Нигер поради борби

Ана Ололовска

Премиерот и Владата на Мали поднесоа оставка поради масакр на 160 луѓе

Ана Ололовска