Силен земјотрес во Папуа Нова Гвинеја, издадена тревога за цунами

Силен земјотрес со јачина од 7,5 степени по Рихтеровата скала ја погоди Папуа Нова Гвинеја, по што е издадена тревога за опасност од цунами за земјата и соседните Соломонски Острови.

Епицентарот на земјотресот е регистриран на 45 километри североисточно од Кокопо, главниот град на папуанскиот остров Источна Нова Британија, на релативно мала длабочина од 10 километри, соопшти Американскиот геолошки институт.

Плитките земјотреси имаат тенденција да предизвикаат повеќе штета на површината на Земјата, но соред Американскиот институт проценетата штета и евентуални повреди ќе бидат ниски поради ретко населената популација.

Во земјотресот, со истиот интензитет, кој минатата година го погоди централниот дел на земјата, загинаа 125 лица, а над 35 илјади останаа без покрив над главата.

Би можело да ве интересира

Умерен земјотрес регистриран во Калифорнија

A1on

Умерен земјотрес регистриран во западна Франција

A1on

Втор земјотрес за помалку од една недела на подрачјето на Охрид

A1on

Силен земјотрес во Чиле

A1on

Земјотрес почувствуван во Охрид и околината

A1on

Земјотрес во Пехчево и Берово

A1on