Словенија предлага заеднички патроли на границата со Италија

Словенечкиот министер за надворешни работи, Миро Церар денеска изјави дека на италијанскиот колега Енцо Моверо Миланези му предложил Италија и Словенија да формираат заеднички патроли за контрола на илегалната миграција на границата.

– Нелегалните премини треба да се спречат колку што е можно поскоро и на тој начин да се даде јасен сигнал на криминалците кои сериозно ја поттикнуваат таквата нелегална миграција, рече Церар по состанокот со Миланези во Брисел, на маргините на средбата на шефовите на дипломатиите на ЕУ.

Како што пренесуваат словенечките медиуми, италијанскиот министер позитивно ја примил иницијативата и двајцата се договориле да ја пренесат идејата на министрите за внатрешни работи, со цел и тие да ја разгледаат.

– Прашањето за безбедноста и миграцијата во ЕУ треба да се реши заеднички, така што шенгенската контрола би била непотребна, рече шефот на словенечката дипломатија.

Би можело да ве интересира

Италијанскиот „крал на кокаинот“ побегна од затвор во Уругвај

A1on

Жена нападната од мечка во близина на Љубљана

A1on

Во Драч уапсен гостиварец при обид за шверц на цигари за Италија

A1on

Во Словенија секој десетти вработен е странец, најмногу од БиХ и од Србија

A1on

Италјанската полиција заплени 281 килограми дрога и уапси 11 Албанци

A1on

ВИДЕО: Голем пожар во фабрика за изолациски материјали во Словенија

A1on