Работникот осомничен за убиство на газдата доби 30 дена притвор

Триесет дена притвор доби С.Р (49) од тетовско Јанчиште, осомничен за убиство на холанѓанецот Јос. М (59), сопственик на расадникот „Еуроплантс“ во тетовско Прељубиште, информираат од СВР Тетово.

По вчерашниот настан, С.Р. кој би вработен во расадникот бил лишен од слобода, а по извршениот увид и разговор со него во полициска станица, СВР Тетово до обвинителството достави кривична пријава за убиство.

-Со соодветен поднесок во Основен суд Тетово, осомничениот е изведен пред судија во претходна постапка кој му одредил мерка притвор од времетрање од 30 денови, соопшти денеска СВР Тетово.

Според првичните податоци од увидот на местото и разговор со вработените, на убиството му претходела расправија и физичка пресметка. Работникот со камен неколку пати го удрел и го усмртил сопственикот на расадникот.

Холандскиот државјанин пред десетина години,како концесионер на имотот на агрокомбинатот Борец ја започнал работата на расадникот „Еуроплантс“.

Според информациите објавени на интернет страницат на Еуроплантс“ на површина од 375 хектари се одгледуваат разни декоративни и украсни дрвца кои се продаваат низ целиот свет.

Би можело да ве интересира

Ал Каеда: Египетските власти го убија Морси

Татјана Ташкова

Четири лица осомничени за соборување на малезискиот авион МХ17

Татјана Ташкова

Тетовските пожарникари преку протест побараа платите да бидат според законите

Ана Ололовска

Истрага и притвор за лице осомничено за убиство на жена во Шуто Оризари

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за убиство и обид за убиство во Арачиново

Ана Ололовска

Маж уби две жени потоа се самоуби во Цирих

Татјана Ташкова