Вработен во расадник во Тетовско со камен си го убил газдата

Вработен во расадник во Тетовско си го убил газдата со камен во глава по вербална и физичка пресметка, соопшти Основното јавно обвинителство.

Надлежен јавен обвинител во моментов врши увид на местото каде е убиен 60 годишниот жител на тетовското село Јанчиште.

Како што соопшти ОЈО, денеска во 13:30, 45-годишен жител на тетовското село Јанчиште, го лишил од живот неговиот работодавец, 60-годишен државјанин на Кралството Холандија.

-Настанот се случил во расадник во селото Прељубиште, сопственост на сега починатиот. Осомничениот вработен во расадникот најпрвин започнал вербална расправија, а потоа и физичка пресметка со работодавачот. Притоа тој му задал удар со камен во главата и му нанел смртоносни повреди, се наведува во соопштението на ОЈО.

Јавниот обвинител издал наредби за обезбедување на траги и нивно натамошно вештачење и наредба за обдукција на починатото лице, а одземени се и видео записи од мобилен телефон на очевидец на настанот. Осомничениот е лишен од слобода, а истрагата во обвинителството продолжува до целосно расчистување на случајот.

Би можело да ве интересира

Ал Каеда: Египетските власти го убија Морси

Татјана Ташкова

Четири лица осомничени за соборување на малезискиот авион МХ17

Татјана Ташкова

Тетовските пожарникари преку протест побараа платите да бидат според законите

Ана Ололовска

Истрага и притвор за лице осомничено за убиство на жена во Шуто Оризари

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за убиство и обид за убиство во Арачиново

Ана Ололовска

Маж уби две жени потоа се самоуби во Цирих

Татјана Ташкова