ВИДЕО: ДКСК ќе покрене прекршочна постапка за пратеничката од СДСМ, Тања Ковачев

Антикорупциската комисија ќе проверува 36 вработувања во УЈП ангажирани преку Агенција за привремени вработувања.

Меѓу вработените се и сопругата на директорот на истражниот затвор „Скопје“, Ѓоко Котевски, Катерина Котевска и сестрата на пратеничката Тања Ковачев, Катерина Јакимовска.

Од директорката на УЈП, Сања Лукаревска, антикорупционерите ќе бараат дополнително преиспитување за начинот на кој се вработиле овие лица и ќе алармираат до Владата да престане праксата на масовно ангажирање лица преку агенциите за привремени вработувања, бидејќи останува сомнеж дека станува збор за партиски вработувања.

ДКСК одлучи да поведе и прекршочна постапка за пратеничката Тања Ковачев затоа што не известила дека нејзиниот сопруг е вработен во АД Аеродроми. Ќе се „чешлаат“ и уште пет вработувања во оваа институција, а извештајот од ДКСК ќе го доставата и до Владата.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Штерјев: Не ми паѓа на памет да ја платам прекршочната на антикорупциска

Васко Маглешов

ВИДЕО: Антикорупционерите ќе испитуваат како се доделуваат државните награди

A1on

ДКСК одлучи дека нема нерегуларности при исплатата на субвенции на тутунарите

A1on

ДКСК ќе поднесе прекршочна за градоначалникот на Неготино

Галена Николовска-Ризвановиќ

Антикорупција проактивно да делува, да го користи КЗ за иницијативи за кривично гонење

A1on

Кривично да се гони Владимир Панчевски, бара Антикорупциската комисија

Мери Јордановска