Чавков: Не се сеќавам дали знаев за апсењето на Љубе

Ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков во сведочењето за случајот „Тортура” за апсењето на Љубе Бошкоски, рече дека не се сеќава дали знаел оти има акција за апсење на лидерот на Обединети за Македонија.

„Не можам да се сетам, беше многу одамна“, рече Чавков.

Пензионираниот директор на БЈБ рече дека имало стотици случаи на организиран криминал и не се сеќава за наредбата за апсење од 2011 година.

На прашањето на обвинителот од СЈО, Љубомир Лапе, дали тој лично дали наредба да се уапси Бошкоски, Чавков рече дека тоа го работел тим, кој го предводел јавен обвинител.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Здравев: Изненаден сум од она што се случи со СЈО

Ана Ололовска

ВИДЕО: Јанева не доаѓа на работа, а останува шефица на СЈО – обвинителите не знаат каде е

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Заев: Чекам да се докаже дали Јанева е инволвирана или злоупотребена

Галена Николовска-Ризвановиќ

Ванхојте: Обвинителите да се остават да ја вршат својата работа за случајот „Рекет“

Ана Ололовска

Обвинителство: Дезинформација е дека Јанева се апсела и дека се јавувала кај дипломати

Ана Ололовска

Левица: Правдата не може да биде испорачана од партиски пазарења и лидерски средби

Ана Ололовска