Суданската армија и опозицијата со договор за формирање заеднички совет

Владејачкиот Воен совет и опозицијата во Судан постигнаа договор за формирање нов совет што земјата ќе ја води до следните избори, и во кој ќе бидат воени и цивилни функционери.

Договорот е постигнат на синоќешниот состанок на делегацијата на Воениот совет и Силите за слобода и промени во кои партиципира суданската опозиција.

По повеќемесечни антивладини протести, армијата на Судан изврши државен удар со кој од власта го собори претседателот Омар ал Башир, кој на власт беше од 1989 година.

Војската формираше Воен совет што требаше да управува со земјата во преодниот период од две години, но опозицијата се противеше на владеењето на Воениот совет и побара итно формирање цивилна власт.

Би можело да ве интересира

Обид за преврат врз Воениот совет во Судан, уапсени околу 70 офицери

A1on

Генерален штрајк во Судан, се бара оставка од Воениот совет

A1on

Африканската унија го суспендираше Судан по крвавата пресметка со демонстрантите

A1on

Суданската армија и опозиција договорија транзициски период

A1on

Најмалку шест лица загинаа во судири во Судан

A1on

Поранешниот судански претседател обвинет за убиство на демонстранти

A1on