Летало на НАСА првпат забележа земјотрес на Марс

Роботското летало на НАСА „ИнСајт“, кое од ноември минатата година се наоѓа на Марс, регистрира мал земјотрес на Црвената планета.

Тоа прв забележан „марсотрес“.

Како што НАСА соопшти синоќа, мониторот на „ИнСајт“ го снимил потресот на 6 април, а потоа уследиле уште три послаби земјотрести.

Францускиот научник Филип Лоњон изјави дека е возбудливо што конечно имаат доказ дека Марс е сеизмички активен.

Францускиот сеизмометар поставен е на површината на Марс минатиот декември, неколку недели пред слетувањето на „ИнСајт“.

Би можело да ве интересира

Трамп против мисија на Месечината, го интересира само Марс

A1on

НАСА: Овозможени туристички посети на Меѓународната вселенска станица

A1on

ВИДЕО: Жестоки соларни бури што ѝ се закануваат на Земјата

A1on

Советник на НАСА задолжен за стратегија за слетување на Месечината поднесе оставка

A1on

НАСА објави фотогафија од падот на израелскиот слетувач на Месечината

A1on

(ВИДЕО) НАСА: Месечината се смалува како грозје што се суши

A1on