САД ја укинуваат забраната за поднесување тужби за тргување со Куба

САД на 2 мај ќе ја укинат забраната за поднесување тужби против компании кои тргуваат со Куба, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

– Секое лице или компанија која тргува со Куба треба да го има во предвид оваа соопштение, посочи Помпео.

Најавената промена на политиката може да ги изложи американските, канадските и европските фирми на законски акции и да ги попречи кубанските напори за привлекување на странски инвестиции.

Би можело да ве интересира

Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

A1on

Трамп го згреши името на ајатолахот против кого потпиша указ за санкции

A1on

Патрушев: Американскиот дрон бил во иранскиот воздушен простор

A1on

Болтон: Вашингтон ја држи отворена вратата за преговори со Иран

A1on

Американската разузнавачка служба смета дека Ким не е подготвен за денуклеаризација

A1on

Џорџ Сорос и други милијардери бараат данок на богатство во САД

A1on