Мбапе нема да игра против Нант поради критиките кон соиграчите

Напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе ќе го пропушти натпреварот од 28. коло во француската Лига 1 против Нант, објави „Ле Паризиен“.

Како што се наведува, тренерот на тимот Томас Тухел, го казнува Мбапе поради критиките упатени кон неговите тимски колеги по неделниот поразот од Лил (1:5).

Тогаш Мбапе изјави дека тимот играл како аматери и немал доволно карактер.

Се забележува дека фудбалерот не е повреден и дека одлуката е чисто дисциплинска.

Натпреварот Нант – ПСЖ се игра вечер од 19 часот. Евентуална победа за ПСЖ ќе значи заверување на шампионската титула.

Би можело да ве интересира

ПСЖ предложи размена Нејмар – Погба, Јунајтед одби

A1on

Алвес го објави своето заминување од ПСЖ

A1on

Порто со понуда за Буфон

A1on

Мбапе останува во Франција

A1on

Леонардо ќе ги донесе СМС и Донарума во ПСЖ

A1on

Леонардо нов спортски директор на ПСЖ

A1on