Ајакс испиша историја во ЛШ

Ајакс од Амстердам е првиот клуб во историјата на Лигата на Шампионите кој стигнал до полуфиналето на Лигата на шампионите, а настапил во трите квалификациски рунди пред да влезе во групната фаза.

До историскиот резултат, холандскиот тим дојде по победата (2:1) над Јувентус синоќа на гостински терен во реваншот од четвртфиналето.

Следен противник на Ајакс ќе биде подобриот од англиската пресметка во четвртфиналето меѓу Манчестер сити и Тотенхем (0:1 прв натпревар).

Би можело да ве интересира

Ван Гал: Меси треба да се запраша зошто толку време не ја освоил Лигата на шампионите

A1on

Чех назначен за технички советник во Челзи

A1on

Нејмар ќе ги пропушти првите три натпревари во Лигата на шампионите

A1on

Номе Калју противник на Шкендија во првото квалификациско коло за ЛШ

A1on

Познати можните противници на Шкендија во првото квалификациско коло од ЛШ

A1on

Златни „Ајфони“ со гравирано име добија фудбалерите на Ливерпул

A1on