Туск: Пожарот во Нотр Дам нѐ потсетува колку можеме да загубиме

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ги повика земјите членки на ЕУ да и помогнат на Франција во обнова на Нотр Дам, истакнувајќи дека оваа катедрала во Париз е симбол на она што ја поврзува Европа.

Туск наведе дека пожарот во Нотр Дам ги потсетува Европејците „колку можеме да загубиме“.

– Тука станува збор за нешто поголемо од материјална помош. Пожарот во Нотр Дам нѐ освести дека нѐ поврзува нешто поважно и подлабоко од договор, рече Туск пред европратениците.

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани, на состанок во Стразбур, ги повика европратениците својата дневница да ја донираат за обнова на катедралата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Нотр Дам одржана прва миса по големиот пожар

A1on

Кровот на Нотр Дам се уште може лесно да се урне

A1on

Поголемиот дел од ветените пари за катедралата Нотр Дам не се уплатени

A1on

Експерти предупредуваат да не се брза со обновувањето на Нотр Дам

A1on

Дали привремените камбани поставени на Нотр Дам се причина за пожарот?

A1on

УНЕСКО: Нотр Дам не мора да биде ист како што беше

A1on