Јункер: ЕУ е подготвена и за Брегзит без договор

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека ЕУ е подготвена и за Брегзит без договор, но оти нема ништо да се добие со тоа.

Тој додаде дека Унијата никогаш нема да „исфрли” земја членка, но смета дека ЕУ 27, сепак. треба да имаат право да се состанат без Велика Британија, додека државата се уште е членка на блокот.

Британската премиерка Тереза ​​Меј претходно во писмо упатено до државните службеници рече дека подготовките за Брегзит без договор треба да продолжат и покрај новото продолжување на крајниот рок за истапување на Велика Британија од ЕУ.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Брегзит во октомври, со или без договор

A1on

Макрон: Отфрлени тројца водечки кандидати за претседател на Европската комисија

A1on

Рот: ЕУ не е подготвена за нови преговори за Брегзит

A1on

Борис Џонсон: Нема да им платам на ЕУ 39 милијарди фунти за брегзит

A1on

ЕК од САД бара пристап до електронски податоци при истраги

A1on

Груби со писмо до колегите од ЕУ бара да и се даде поддршка на земјата за остварување на нејзиниот европски сон

A1on