Прогласена епидемија на морбили во цела држава

Здравствените власти донесоа одлука да се прогласи епидемија од морбили на територија на цела држава. Вкупниот број на заразени е 960, од кои само минатата недела беа регистрирани 126 заразени од мали сипаници.

На Kлиниката за детски болести се хоспитализирани 15 деца, додека на Инфективната клиника има 55 пациенти.

Дел од мерките за спречување на ширењето на заразата се задолжително вакцинирање со две дози МРП и симнување на старосната граница од една година на шест месеци, како и забрана за посета на градинките, на кои веќе им е наложено да не ги примаат невакцинираните деца.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Регистрирани 105 нови случаи со морбили, досега вакцинирани 27.000 лица низ државата

A1on

Д-р Муса: Во струшката болница од морбили се заболени 9 вработени од вкупно 56 на хируршкото одделение

A1on

Изминатата недела 134 заболени од морбили, најмногу од почетокот на епидемијата

A1on

Нема дискриминација во забраната за запишување невакцинирани деца во школо и градинка

A1on

Адеми: Децата да се вакцинираат зашто нема да ги запишуваат во училиште

A1on

Изминатата недела 110 случаи со мали сипаници, 18.880 деца се уште невакцинирани

A1on