Кинескиот претседател наскоро во прва посета на Јапонија

Кинескиот претседател Си Џинпинг, првпат од доаѓањето на власт во 2013 година, треба во јуни да ја посети Јапонија, каде во Осака ќе учествува на самитот на најголемите економии на светот Г-20.

Јапонскиот министер за надворешни работи Таро Коно ја најави посетата на Си за време на својот престој во Пекинг, каде се сретна со кинескиот премиер Ли Кеџијанг и неговиот кинески колега Ванг Јием.

Тоа ќе биде прв состанок на Си со јапонскиот премиер Шинѕо Абе откако тие двајца се сретнаа на маргините на последниот самит на Г-20 во октомври минатата година во Аргентина.

Самитот на Г-20 треба да се одржи кон крајот на јуни во Осака.

Кина и Јапонија во последните месеци работат на подобрување на односите, договарајќи економска соработка, вклучувајќи трети пазари како што е Тајланд.

Би можело да ве интересира

„Блумберг“: Кина, Русија и Иран имаат намери да се вмешаат во изборите во 2020 година

A1on

Прв пат избран Кинез за шеф на Агенцијата за земјоделство на ОН

A1on

Си ја заврши посетата на Северна Кореја

A1on

Си: Се надевам дека Северна Кореја и САД можат да ги продолжат разговорите

A1on

Трамп ќе има средби со Путин и Си Џинпинг следната недела

A1on

Поранешен шеф на Интерпол призна дека зел мито од два милиони долари

A1on