Арета Френклин постхумно доби Пулицерова награда

Пулицеровите награди за придонес во новинарството и уметноста беа доделени синоќа на Универзитетот Колумбија во Њујорк. Меѓу лауреатите се новинските агенции Асошиејтед прес и Ројтерс, како и новинари од „Њујорк тајмс” и „Лос Анџелес тајмс”.

Наградите за фотографија ги добија британската агенција Ројтерс и весникот Вашингтон пост, а онаа за истражувачко новинарство отиде кај новинарите од „Лос Анџелес тајмс”.

„Питсбург пост газет” ја доби наградата за најнова вест, а „Саут Флорида сан сентинел” беше награден за известување за настани од јавен интерес.

Неодамна починатата соул пејачка Арета Френклин постхумно го доби специјалното признание за „неизбришлив петдецениски придонес кон американската музика и култура”.

Би можело да ве интересира

Арета Френклин должи над 6 милиони долари за данок, а била ограбена пред смртта

А1он

Алиша Кис и Селин Дион ќе пеат за Арета Френклин

А1он

Бил Клинтон ќе биде меѓу говорниците на погребот Арета Френклин

А1он

Арета Франклин хоспитализирана во тешка здравствена состојба

А1он

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

A1on

„Њујорк тајмс“ освои три награди Пулицер, вклучувајќи и за руското влијание во странство

A1on