Поради војната во Либија 800.000 луѓе би можеле да тргнат кон Европа

Војната во Либија би можела да принуди повеќе од 800.000 мигранти да тргнат кон европските брегови, предупреди шефот на меѓународно признатата либиска Влада, Фајез ел Сараџ.

– Нема да бидат само 800.000 мигранти подготвени да тргнат, туку и Либијци ќе бегаат од војната, бидејќи во јужниот дел на Либија повторно се активирале борците на џихадистичката група Исламска држава, истакна Сараџ во интервју за италијански медиуми.

Либија е и одредиште и транзитна земја за африканските мигранти кон европските брегови.

– Соочени сме со агресивна војна, која би можела да го прошири своето зло низ Медитеранот. Италија и Европа мора да бидат обединети и строги во спречувањето на војната на Калифа Хафтар, човекој кој ја предаде Либија и меѓународната заедница, додава Сараџ, нагласувајќи дека „уништувањето ќе ги зафати и соседните земји“.

Би можело да ве интересира

Мијатовиќ: Европа да ја прекине соработката со либиската крајбрежна стража

A1on

Трамп и Меркел разговараа за Либија и Западна Африка

A1on

Најмалку две жртви при потонување на чамец со мигранти кај Либија

A1on

ОН: Од Триполи во Рим префрлени 149 бегалци

A1on

ОН: Либија е на прагот на граѓанска војна

A1on

ОН: Вооружена група го прекина водоснабдувањето во Триполи

A1on