ВИДЕО: Нотр Дам по пожарот

По осум часа, париските пожарникари успеаја да го изгаснат пожарот во катедралата Нотр Дам и да ја сочуваат конструкцијата на објектот во целина.

Notre Dame fire aftermath (Part 2)READ MORE: https://on.rt.com/9scs

Posted by RT on Понеделник, 15 април 2019

Државниот секретар во Министерството за внатрешни работи Лоран Њунез изјави дека се внимателни во проценките на штетата, но се „многу поголеми оптимисти“ отколку претходно.

Според градоначалничката на Париз Ан Идалго, најголемиот број од вредните предмети и реликвии кои се чуваа во Нотр-Дам се извлечени, а според ректорот на катедралата, Круната со трње и туниката на Сен-Луј, два предмети од исклучително значење за католиците, се „спасени” од огнот што ја опустоши Нотр-Дам од Париз, рече епископот Патрик Шовет, ректорот на катедралата.

Круната со трње, според католичкото верување, е онаа што римските војници ја ставија на Исусовата глава за да се потсмеваат со него непосредно пред неговото распетие.

Пожарот првично го зафати поткровјето, по што се урна дел од кровот и врвот на централната кула што го држеа четири столбови високи 93 метри.

Фондацијата културно наследство најави дека ќе започне со „национално собирање на средства”, за да се поправи штетата предизвикана од пожарот што во моментов ја уништува катедралата Нотр-Дам во Париз.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Нотр Дам одржана прва миса по големиот пожар

A1on

Кровот на Нотр Дам се уште може лесно да се урне

A1on

Поголемиот дел од ветените пари за катедралата Нотр Дам не се уплатени

A1on

Експерти предупредуваат да не се брза со обновувањето на Нотр Дам

A1on

Дали привремените камбани поставени на Нотр Дам се причина за пожарот?

A1on

УНЕСКО: Нотр Дам не мора да биде ист како што беше

A1on