Хан: Преспанскиот договор може да поттикне решенија и за другите конфликти во регионот

Преспанскиот договор меѓу Северна Македонија и Грција може да поттикне решенија и на другите отворени прашања на Балканот, вели еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за „Вашингтон пост“.

Хан кој минатата недела беше во Вашингтон на разговори со претставници на американската Влада за Западен Балкан, за Блискиот Исток и за Украина, вели дека Договорот од Преспа е резултат и на зедничката поддршка на САД и ЕУ за решавање на долгогодишниот спор за името меѓу Атина и Скопје.

– Мислам дека и двете страни се многу успешни. САД даваа голема поддршка за она што денес го нарекуваме Северна Македонија, истакнува Хан.

Еврокомесарот се надева дека затворањето на спорот за името ќе биде пример и претходница за решавање и на другите конфликти во регионот, вклучувајќи го и застојот во дијалогот меѓу Србија и Косово, за кој вели дека е предизвикан од трговските тарифи наметнати од Приштина кон крајот на минатата година.

Коментирајќи ја улогата на САД во регионот, Хан наведува дека Вашингтон, а не Брисел, бил на возачкото место за време на војните во регионот во 1990-тите.

– Денес, САД многу ја поддржуваат Европската унија во регионот. Мислам дека тие се многу среќни што ЕУ сега ја имаат водечката улога во регионот, објаснува Хан. Вели дека ситуацијата е променета – САД немаат „речиси никакви“ бизнис интереси во регионот, и она што сега е дневна рутина е ЕУ да се грижи за ситуацијата.

Би можело да ве интересира

Анагностопулу: Со суштински и стабилни чекори се спроведува Договорот од Преспа

A1on

Катругалос: Очекував подоследен став од Европа за Северна Македонија

A1on

Ципрас: Ако сметаат дека Договорот од Преспа е предавнички, зошто толку ги интересира тој да се почитува

A1on

Катругалос: Почитувањето на Договорот од Преспа веќе е услов за европска иднина

A1on

Заев: Сите успеси по Договорот од Преспа покажуваат дека вредело потпишувањето

A1on

Коѕијас со фотографија со Димитров на Твитер одбележа една година од Договорот од Преспа

A1on