Девет сообраќајки во Скопје, едно лице повредено

На подрачјето на Град Скопје изминатото деноноќие се случиле вкупно девет сообраќајни незгоди од кои во една полесно е повредено едно лице, а во осум е причинета материјална штета.

Сообраќајната полиција сакнционирала 17 возачи кои возеле побрзо од дозволеното, а од сообраќај исклучила 23 возачи кои возеле пред да се стекнат со правото за управување на моторно возило и двајца возачи почетници. Од сообраќај се исклучени и 16 нерегистрирани возила.

СВР Скопје информира дека издадени се и 108 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 69 возила.

Санкционирани се и 17 возачи за непрописно престројување, 10 возачи кои поминале на црвено светло, 23 возачи за користење на мобилен телефон додека возеле, осум возачи за неносење на сигурносен појас, како и тројца возачи кои не дале првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин.

Од СВР Скопје за денеска најавуваат дека ќе се реализираат едукативни работилници во СУГС „Сарај“.

Би можело да ве интересира

Полициска контрола викендов во Скопје: 183 лица возеле со поголема брзина

A1on

Во осум сообраќајки вчера во Скопје, две лица со тешки повреди

A1on

Двајца пешаци повредени во сообраќајка во Скопје

A1on

Полицијата во Скопје исклучила 33 возачи од сообраќај

A1on

Нормализиран сообраќајот на магистралниот пат Страцин-Крива Паланка

A1on

Во Скопско казнети 77 возачи за брзо возење

A1on