Разговор за филм и филозофија со режисерот Милчо Манчевски

Институтот за филозофија при Филозофскиот факултет на УКИМ денеска попладне организира средба со режисерот Милчо Манчевски, на која студентите и сите заинтересирани за филм и филозофија ќе може да разговараат со познатиот филмски автор.

Настанот е насловен „Филозофијата и филмското дело на Милчо Манчевски“ и ќе почне во 16 часот со прикажување на последните остварувања на Манчевски – краткиот филм „Крајот на времето“ и долгометражниот филм „Бикини Мун“.

По проекцијата режисерот Манчевски ќе одговара на прашања на присутните во амфитеатарот на Филозофскиот факултет.

Би можело да ве интересира

Холивудскиот глумец непрепознатлив, парталав и валкан

A1on

„Полусестра“ на Дамјан Козоле на 2 јули премиерно во Карлови Вари

A1on

„Скаут“ на Алекс Цветков селектиран за „Л.А. Шортс“ во Лос Анџелес

A1on

Проекција на краткометражните филмови „Одлука“ и „Почетокот“

A1on

ВИДЕО: Хорор што „ги брка“ гледачите од кино салите

A1on

Почина режисерот Франко Зефирели

A1on