„Ел Паис“: Асанж во амбасадата возел скејтборд и се расправал со персоналот

Ко-основачот на Викиликс Џулијан Асанж, по седум години минати во еквадорската амбасада во Лондон, во четвртокот беше уапсен од страна на британската полиција, откако Еквадор му го укина азилот.

Весникот „Ел Паис“ објави дека во периодот до 2017 година за обезбедувањето и поставувањето камери во амбасадата била задолжена шпанска фирма од Кадиз. Снимките покажуваат дека Асанж времето го минувал обидувајќи се да вози скејтборд, но и примал доста посетители. Фирмата испраќала извештаи за тоа кој го посетувал во Амбасадата на Еквадор во Лондон.

Но, тој исто така често влегувал и во расправии со вработените во Амбасадата, а посебно со персоналот задолжен за обезбедување.

Нему, исто така му се забележува и дека оставал голем неред во бањата, а ниту неговиот мачор, како што пишуваат американските медиуми, не се однесувал ништо подобро.

Би можело да ве интересира

Асанж негира дека ги пробил лозинките на Пентагон но се соочува со екстрадиција во САД

A1on

Британскиот министер за внатрешни работи потпиша одлука за екстрадиција на Асанж во САД

A1on

САД поднесе барање за екстрадиција на Асанж

A1on

Судот во Шведска нема да бара притвор за Асанж

A1on

САД: Асанж нема да биде обвинет за откривање на тајните алатки на ЦИА

A1on

Мелзер: Асанж изложен на „психичка тортура“

A1on