Пет германски филмови за деца и млади на осмиот „Буф“

Во организација на Институтот Гете во Скопје, од денеска до 20 април во Кинотеката ќе се одржува осмиот Детски фестивал за слика и филм „Буф“.

Ќе бидат прикажани пет германски филмови за деца и млади: „Џим Копче и Лукас машиновозачот“;„Љубопитниот Тоби и тајната на нашата планета“; „Тим Талер или Момчето што си ја продаде насмевката“; „Венди 2 – пријателство засекогаш“ и „Помош, ги смалив родителите“. Проекциите се со превод на македонски и на албански јазик.

-Како и претходните години, и оваа година изгледавме многу филмови за да можеме да ви ги прикажеме најдобрите и најактуелните. Се надеваме дека за секого ќе има по нешто возбудливо, емоционално, поучно и забавно, соопштија организаторите на осмиот „Буф“.

Би можело да ве интересира

Холивудскиот глумец непрепознатлив, парталав и валкан

A1on

„Полусестра“ на Дамјан Козоле на 2 јули премиерно во Карлови Вари

A1on

„Скаут“ на Алекс Цветков селектиран за „Л.А. Шортс“ во Лос Анџелес

A1on

Проекција на краткометражните филмови „Одлука“ и „Почетокот“

A1on

ВИДЕО: Хорор што „ги брка“ гледачите од кино салите

A1on

Почина режисерот Франко Зефирели

A1on