Силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Сулавеси

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска индонезискиот остров Сулавеси, соопшти Американскиот геолошки завод.

Епицентарот на земјотресот бил 280 километри јужно од провинцијата Горонтало, на длабочина од 43 километри под површина на земјата.

Засега нема информации за евентуални жртви или материјална штета.

Индонезиската геофизичка агенција соопшти дека го укинала предупредувањето за цунами, што беше во сила 40 минути.

Портпаролот на агенцијата за катастрофи Сутопо Пурво Нугрохо изјави дека земјотресот се почувствувал во различни области од четири до шест секунди.

Тој соопшти дека властите на источниот брег и островите им наредиле на жителите да заминат на повисоки места.

Во Индонезија, земјотреси и вулкански ерупции се чести, бидејќи се наоѓа во пацифичкиот огнен прстен.

Би можело да ве интересира

Умерен земјотрес регистриран во Калифорнија

A1on

Најмалку 30 загинати во пожар во фабрика за кибрити во Индонезија

A1on

Умерен земјотрес регистриран во западна Франција

A1on

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

A1on

Силен земјотрес во Индонезија

A1on

Втор земјотрес за помалку од една недела на подрачјето на Охрид

A1on