Турција негира дека поморот на делфини е поврзан со воени вежби

Турската армија ги негираше обвиненијата на грчкиот институт за заштита на морската средина дека поморските вежби кои неодамна ги спроведе се причина за масовен помор на делфини.

Како што јави Танјуг, турската армија на својот профил на Твитер наводно објавила видео снимка и фотографии од делфини за кои наведува дека се гледа како делфините „весело ги следат“ бродовите за време на вежбите.

Грчкиот институт „Архипелагос“ во понеделникот соопшти дека на бреговите на Егејското Море, од крајот на февруари, биле пронајдени 15 мртви делфини. Институтот не можеше да докаже дека поморот на делфините е поврзан со вежбите на турската армија, но нагласи дека до порастот на бројот на настрадани делфини дошло во периодот од 27 февруари до 8 март, кога биле спроведени вежбите.

Би можело да ве интересира

Имамоглу нов градоначалник на Истанбул, Ердоган призна пораз

A1on

Имамоглу со убедлива победа на изборите за градоначалник на Истанбул

A1on

Кандидатот на Ердоган го призна поразот на локалните избори во Истанбул

A1on

Имамоглу води во трката за градоначалник на Истанбул

A1on

Повторени избори за градоначалник на Истанбул

A1on

Ердоган: Испораката на ракетните системи С-400 од Русија ќе почне до 15 јули

A1on