Израелскиот премиер најавува анектирање на населбите на Западниот Брег

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека ако во вторник освои нов мандат на изборите, ќе ги анектира населбите во окупираниот Западен Брег.

Во интервју за израелската телевизија Канал 12, Нетанјаху одговори на прашањето зошто не го прошири суверенитетот на Израел за да ги зголеми населбите на Западниот Брег, како што беше направено во источен Ерусалим и на Голанската Висорамнина.

– Кој вели дека нема да го направиме тоа ? Ние сме на тој пат и разговараме за тоа. Ако прашате дали ќе тргнеме во следната фаза, одговорот е да. Ќе го проширам израелскиот суверенитет и јас правам разлика меѓу населбите блокови и изолираните населби, рече Нетанјаху.

Двајцата најголеми ривали на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на почетокот од оваа година објавија дека одлучиле да ги здружат силите и да ги обединат своите партии од левиот центар, што претставува вистински политички аларм пред израелските избори закажани за 9 април.

Новата партија на поранешниот командант на израелската армија, Бени Ганц и партијата Има иднина (Јеш Атид) на Јаир Лапид, се согласија да се натпреваруваат заедно, а им се приклучи и уште еден поранешен началник на Генералштабот, Габи Ашкенази, јавија израелските медиуми.

Тоа е драматичен потег што ја создаде првата кредибилна алтернатива на владеењето на Нетанјаху, кое трае една деценија, коментира Ал Џезира.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Продолжување на мировните напори за визијата на две држави

A1on

Нетанјаху бара зголемување на санкциите кон Иран

A1on

Израел инаугурираше населба „Висорамнина Трамп“

A1on

Сопругата на Нетанјаху казнета со 15.000 долари

A1on

Парадата на гордоста во Тел Авив привлече повеќе од 250 000 учесници

A1on

Израелски одмазднички напади врз Појасот Газа

A1on