Москва: Во Норвешка поцрвенеа од срам од зборовите на Столтенберг

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Грушко ја коментираше изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој ги изедначи Адолф Хитлер, Јосиф Сталин и терористичката група Исламска држава.

– Во Норвешка, која Црвената армија ја ослободи од нацистичките освојувачи, вчера многу луѓе поцрвенеа од срам, истакна Грушко.

Тој додаде дека „ако одвраќањето не дејствува, треба да се борите – Хитлер не можел да биде запрен со мирни протести, Сталин не можел да биде притворен со зборови и ИД не може да биде победена со дијалог”.

Би можело да ве интересира

Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

A1on

Унгарија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

A1ON

НАТО: Русија има рок до 2 август да се усогласи со нуклеарниот договор

A1on

Патрушев: Американскиот дрон бил во иранскиот воздушен простор

A1on

„Блумберг“: Кина, Русија и Иран имаат намери да се вмешаат во изборите во 2020 година

A1on

Столтенберг се надева дека Северна Македонија ќе стане полноправна членка до декември

A1on