„Мајкрософт“ и Бе-Ем-Ве најавија платформа за поврзување на автомобилските фабрики

„Мајкрософт“ и Бе-Ем-Ве најавија создавање современа софтверска платформа преку која ќе се овозможи полесно поврзување на фабриките на автомобилскиот гигант.

Стручни лица сметаат дека тоа многукратно ќе го забрза развојот на производството на возила.

Извршниот директор на „Мајкрософт“, Скот Гатри соопшти дека мрежната платформа ќе биде составена од 3.000 машини, роботи и самоуправувачки преносни средства.

Слична зделка минатата недела склучија и „Фолксваген“, „Амазон“ и „Сименс“.

Би можело да ве интересира

Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

A1on

ВИДЕО: Јапонски грамофон со тркалезен екран на себе

A1on

Роботи кои ќе им помагаат на лица со попреченост

A1on

ВИДЕО: Новата Нокиа ќе чини 112 долари

A1on

Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите

A1on

Тај Брејди: Вештачката интелигенција нема да ги замени луѓето

A1on