Пожар во Бангладеш, во тек акција за спасување

Се стравува дека повеќе лица останале заробени по пожарот, кој избувна претпладнево во деловната зграда „ФР Кула“ во престолнината на Бангладеш, Дака.

Засега нема информации за точен број жртви, иако според некои наводи, поголем број луѓе, барајќи спас од пожарот, скокале од високата деловна зграда.

За гаснење на огнот ангажирани се десет противпожарни возила, а во спасувачката операција вклучени се и воени хеликоптери.

Минатиот месец во голем пожар во предградие на Дака загинаа 71 лице.

Би можело да ве интересира

Јаба – дрога која го разорува Бангладеш

A1on

Во Бангладеш запалија девојка откако пријавила сексуално вознемирување

A1on

Сиромаштијата во Бангладеш во пораст поради зголемениот број бегалци Рохинџи

A1on

Во пожар во Дака уништени десетици продавници

A1on

ВИДЕО: Луѓе скокаат од облакодер што гори

A1on

Бангладеш ќе ги дислоцира Рохинџите на остров во Бенгалски Залив

A1on