ВИДЕО: Брановите го фрлаа крузерот како играчка, внатре патниците во паника бараа спас

Крузерот „Викинг Скај“ на кој имаше 1373 патници и членови на екипажот испрати повик за помош во саботата.

Бродот немоќно се нишаше во морето додека бурата го несеше кон карпите.

Акцијата за спасување ја отежнуваше силното невреме и немирното море со бранови кои достигнуваат над 10 метри.

Драматичноста на ситуацијата на бродот најдобро може да се види од видеата кое ги снимија патниците за време на евакуацијата.

Би можело да ве интересира

Брод удри во норвешка нафтена платформа во Северно Море

A1on

Следната недела во Осло прва средба на опозицијата и претставници на властите од Венецуела

A1on

Гуаидо: Нема преговори со Владата, туку посредување на Норвешка

A1on

Во Норвешка во тек се преговори меѓу претставници на власта и опозицијата во Венецуела

A1on

Поради штрајк на пилотите на САС откажани на 673 летови

A1on

Москва: Во Норвешка поцрвенеа од срам од зборовите на Столтенберг

A1on