Етиопиан ерлајнс: Дополнителната обука за Боинг 737 Макс можеби беше недоволна

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата за дополнителна обука за сега приземјените Боинг 737 Макс авиони, можеби биле недоволни.

Тој посочи дека по падот на авионот на Лион Ер во Индонезија во октомври минатата година, Федералната управа за воздухопловство на САД и Боинг „излегоа со содржина, која ја вклучивме во нашите работни прирачници и за тоа ги информиравме сите наши пилоти“.

– Можеби тоа не беше доволно, оценува Гебремариам.

Тој нагласи дека планираното ажурирање на Боинг на софтверот за моделите Макс мора стоотстотно да ги реши проблемите пред „авионите да се вратат во воздух“.

Причините за несреќите на авионите на Етиопијан ерлајнс и Лион Ер не се утврдени, но воздухопловните регулатори сметаат дека обете летала имале слични проблеми.

Би можело да ве интересира

Генерал убиен при обид за воен удар во Етиопија

A1on

„Боинг“ тврди дека поправил грешки во софтверот за моделот 737 Макс

A1on

Боинг не информирал со месеци за проблеми во безбедноста на „737 Макс“

A1on

ВИДЕО: Свештеник во Етиопија секој ден оди бос до црква на висина од 250 метри

A1on

Иванка Трамп во Африка, за економско јакнење на жените

A1on

Боинг призна одговорност за авионските несреќи

A1on