Американски конгресмен го тужи Твитер поради дискриминација

Републиканскиот конгресмен Девин Нунес го тужи Твитер, тврдејќи дека онлајн платформата ги дискриминира конзервативците со криење на нивните постови и одобрува објавување на „злоупотреби, непријателски говор и клевети“ во врска со законодавниот орган.

Нунес, кој е сојузник на претседателот Доналд Трамп, ја поднел тужбата во Државниот суд на Вирџинија, и бара надомест на штета од 250 милиони долари.

Претставници на Твитер одбија да ја коментираат информацијата, и покрај тоа што во минатото енергично ги отфрлаа тврдењата дека платформата е политички пристрасна.

Би можело да ве интересира

„Твитер“ избриша речиси 4 800 сомнителни налози поврзани со Иран

Татјана Ташкова

Во 2018 година укинати 371.000 налози на Твитер поради тероризам

Трамп: Хилари Клинтон беше во дослух со Русите

Трамп: Северна Кореја би можела да стане економска сила

„Твитер“: Денес е Св. Мира Дизел, заштитничка на огласите за работа

Сандра Бошковска

ЕУ: Социјалните мрежи постигнаа напредок во борбата против говорот на омраза