Ибрахимовиќ: Јунајтед мора да се ослободи од сенката на Фергусон

Во типичен стил, Златан Ибрахимовиќ објави дека Манчестер Јунајтед треба да се ослободи од сенката на Сер Алекс Фергусон, бидејќи тоа го запира развојот на клубот.

Легендарниот Шкот се пензионираше во 2013-та по извонредните 26 години, во кои постигна бројни успеси, но неговото влијание останува сериозно.

Во последните години „црвените ѓаволи“ бараат постојаност и на неколку пати дури останаа надвор од топ 4. Новиот тренер, Оле Гунар Солскјер не крие дека често бара совети од Ферги, што за Ибрахимовиќ, сепак, не е правилно.

– Сега се што се случува, се споредува со времето на Фергусон. Велат дека ако тој бил тука, лошите резултати нема да се случат. Фергусон ќе се погрижел за тоа. За мене, сепак, ова не е точно. Ако јас сум во оваа позиција ќе сакам да направам своја историја. Не сакам да слушам што се случувало претходно. Сакам да живеам во сегашноста. Тие имаат потреба од нов менталитет, изјави напаѓачот на Лос Анџелес Галкси.

Според него, Сер Алекс има своја приказна, но животот продолжува и клубот мора да пронајде нов идентитет, што секако не е лесно.

– Многу од поранешните играчи на Јунајтед не можат да се ослободат од сенката на Фергусон. Сега коментираат без воопшто да се свесни за она што се случува во тимот, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Тоти доби понуда од англиски клуб да ја обнови фудбалската кариера

A1on

Дерби Каунти дозволи Челзи да преговара со Лампард

A1on

Кеита: Салах се грижи за мене како постар брат

A1on

Ширер: Лампард е идеална опција за Челзи

A1on

ПСЖ предложи размена Нејмар – Погба, Јунајтед одби

A1on

Играчите на Манчестер веруваат дека заминувањето на Погба ќе биде од корист за тимот

A1on