Русија го призна името Северна Македонија

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација.

Во соопшението на руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во Скопје е добиена нота од нашето МНР со која се известува дека официјалното име на државата е променето во Република Северна Македонија.

-Руската Федетација ја призна таа држава под новото име-Република Северна Македонија, се нагласува во соопштението на руското МНР.

Би можело да ве интересира

Гардијан: Руски тролови шират дезинформации за обид за убиство на Борис Џонсон

A1on

Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ до 2020 година

A1on

Русија ќе може да се врати во ПССЕ

A1on

Руски авион повторно слета во Венецуела

A1on

Руска воена вежба против евентуална терористичка закана

A1on

ПССЕ би можело повторно да ги отвори вратите за Русија

A1on