Холандски премиер: Меј е како витез од „Монти Пајтон”

Холандскиот премиер Марк Руте ја спореди британската премиерка Тереза Меј со лик од Монти Пајтон, кој одбива да го признае поразот, и покрај тоа што во двобој ги губи и нозете и рацете.

-Имам голема почит кон Тереза Меј. Понекогаш ме потсетува на ликот од „Монти Пајтон“, кој, откако му се исечени рацете и нозете, му вели на својот противник: „Ајде да биде нерешено”, вели Руте.

Холандскиот премиер рече дека Велика Британија „во моментов е во многу лоша позиција”, но дека тој ја почитува британската колешка затоа што продолжува да се бори.

Би можело да ве интересира

Британија испраќа нов брод во Персискиот Залив

Меј: Без разлика кој пат ќе го избере Британија, мора да биде одржлив

Борис Џонсон размислува да го истурка Брегзит без британскиот Парламент

Данкан: Асанж нема да биде екстрадиран во земја каде му се заканува смртна казна

Ана Ололовска

Меј: Изразувањето на Трамп за конгресменките е неприфатливо

Татјана Ташкова

Страв од можен „нов Чернобил“ во фабрика за нуклеарен отпад во Британија