ВИДЕО: Тревога во Тел Авив, истрелани две ракети кон градот

Сирените за узбуна се огласија во Тел Авив, прв пат после 2014 година. Две ракети биле истрелани кон Тел Авив соопшти израелската војска. Се уште нема информации од каде се истрелани ракетите.

Една од ракетите според израелската војска била пресретната од противракетниот систем, додека другара ракета паднала на отворен простор, навор од градот.

Израелската војска наведе дека се активирани сирените за ракетна узбуна низ централниот дел на земјата.

Палестински извори во Газа изјавија за израелските медиуми дека ракетите се истрелани од северот на појасот но останува нејасно која организација стои зад оваа акција.

Израелскиот ТВ Канал 10 наведува дека истреланите ракети се од иранско производство, а заега нема повредени од нападот.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху: ЕУ не треба да го спасува нуклеарниот договор со Иран

Ана Ололовска

Иран најави „разорен одговор“ на израелските закани

ОН: Израел планира присилно да расели 36.000 бедиуни

Ана Ололовска

Израелски војници по грешка убија оперативец на Хамас

Како Израел регрутира шпиони во Газа?

Ана Ололовска

Кац: Израел се подготвува за учество во можна војна меѓу САД и Иран