Трамп и се закани на ЕУ со нови царини

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека ЕУ ќе се соочи со последици, кои ќе бидат особено „економски тешки“, доколку Брисел не започне трговски преговори со САД.

Изјавата на Трамп уследи откако Европскиот парламент се изјасни против започнување трговски преговори меѓу ЕУ и САД.

– ЕУ не третира многу, многу, многу нечесно. Ако тие не преговараат со нас, ние ќе направиме нешто, што ќе биде особено економски тешко за нив. Ќе воведеме царини на голем број нивни стоки, изјави Трамп.

Според него, по ваквите американски мерки, Европејците „веројатно ќе се свестат и ќе преговараат“ со САД.

Доколку Трамп реши да ги реализира своите закани за воведување на царини на увозот на автомобили произведени во ЕУ, со тоа ќе и нанесе тежок удар на европската автомобилска индустрија, а пред се на германската.

Би можело да ве интересира

Ирански владин претставник тврди дека Трамп не го предупредил Техеран

A1on

ВИДЕО: Трамп исфрли свој вработен бидејќи кашлал за време на интервју

A1on

Tрамп утре ќе објави службена кандидатура за втор мандат

A1on

Трамп: Мојата посета на Лондон беше најинтересен настан за кралицата во последниве 25 години

A1on

Се исуши дрвото на пријателството на Трамп и Макрон во Вашингтон

A1on

Борис Џонсон: Му спуштив телефон на Трамп, мислев е шега

A1on