Саудиска Арабија да му каже на светот на кого му се суди за убиството на Кашоги

Турција денеска ја повика Саудиска Арабија да ги именува обвинетите во судскиот процес за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и да ги објави обвиненијата против нив.

– Ја повикуваме Саудиска Арабија да му каже на светот кои поедици во моментот се на судење врз основа на обвиненијата, истакна портпаролот на претседателот на Турција, Фахретин Алтун.

Турската полиција минатиот месец соопшти дека верува оти некои делови од телото на убиениот новинар можеби се запалени.

Кашоги беше убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул во октомври минатата година.

И покрај истрагата што ја спроведе Турција во Конзулатот на Саудиска Арабија и на уште неколку локации, телото на Кашоги се уште не е пронајдено.

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган за убиството на Кашоги ги обвини лидерите на Саудиска Арабија и побара да се откријат локалните соработници.

2019-03-1

Би можело да ве интересира

Кашоги планирал книга за една нова Саудиска Арабија инспирирана од американскиот систем

A1on

Саудиска Арабија ќе им исплати милионска компензација на децата на Кашоги

A1on

Интерпол распиша потерници по 20 осомничени за убиството на Кашоги

A1on

Германија ја продолжи забраната за продажба на оружје на Саудиска Арабија

Sandra Boshkovska

Помпео: САД ќе ја продолжат истрагата за убиството на Кашоги

A1on

Тимот на ОН ја продолжува истрагата за убиството на Кашоги во Истанбул

A1on