Протест на велосипедисти во Киев

Велосипедистите во Киев денеска одржаа протест со барање за подобра велосипедска инфраструктура и намалување на брзината за возилата во градот до 50 километри на час.

Протестот го организираа неколку здруженија на велосипедисти чии членови легнаа пред зградата на градските власти на Киев.

Пред неколку дена автомобил удри и усмрти велосипедист на велосипедска патека во Киев.

Би можело да ве интересира

Продолжен притворот на шестмина украински морнари

Ана Ололовска

Русија и Украина најавуваат размена на затвореници

Украина воведува хемиска кастрација за педофили

Путин и Зеленски првпат зборуваа телефонски, во фокусот украинските морнари

Татјана Ташкова

Зеленски потпиша декрет со кој Чернобил ќе стане туристичка дестинација

Украинска телевизија обвинета за финансирање тероризам