Орбан се извини и побара да не ја исклучат неговата партија од ЕПП

Унгарскиот премиер Виктор Орбан испрати писмо до лидерите на европските конзервативни партии кои побараа исклучување на неговата партија Фидес од Европската народна партија (ЕПП).

Во писмото, Орбан се извинува за користењето навредлив јазик, но наведува дека нема промени во политичките ставови.

Унгарскиот премиер побарал од лидерот на белгиската партија Христијански демократи и фламанци Ваутер Беке повторно да размисли за предлогот за исклучување на неговата Фидес од ЕПП.

Портпарол на унгарската Влада изјави дека такви писма се испратени до сите 13 партии кои се приклучија кон предлогот.

Би можело да ве интересира

Унгарија: Доживотен затвор поради смрт на 71 мигрант

A1on

Четири тела извлечени од водите на Дунав

A1on

Извлечен бродот од Дунав, пронајдени нови тела на загинати

A1on

Капетанот уапсен поради несреќата во Дунав и претходно предизвикал судар

A1on

Извлечени уште две тела на жртви од несреќата на Дунав

A1on

Извлечено уште едно тело од несреќата на Дунав

A1on