Почина тркачкиот директор на Формула 1, Чарли Вајтинг

Ден пред почетокот на викендот за Гран При на Австралија, Формула 1 беше потресена од смртта на тркачкиот директор, Чарли Вајтинг.

Во четвртокот наутро по локално време, тој добил белодробна емболија и починал ненадејно. Случката е вистински шок за тимовите и пилотите.

– Со огромна тага дознав за смртта на Чарли. Тој беше една од најзначајните фигури во Формула 1 и ја носеше во себе етиката и духот на овој фантастичен спорт. Загубивме пријател и човек кој беше вистински амбасадор на спортот, рече претседателот на ФИА, Жан Тод.

Шеесет и шест-годишниот Вајтинг беше една од најпочитуваните и најхаризматични фигури во Формула 1. Тој ја започна својата кариера уште во 1977-та, откако прво работи во Хескет, а потоа преминува во Брабам и како главен инженер помага за 2 титули на Нелсон Пике.

Во 1988-та станува дел од раководството на Формула 1, а од 1997-та е тркачки директор.

Би можело да ве интересира

Хамилтон: Обвинувајте ги правилата, а не пилотите за „здодевната Ф1“

A1on

Хамилтон ја освои Големата награда на Франција

A1on

Пилотите на Мерцедес најбрзи во квалификациите за француското Гран-при

A1on

Ботас: Мерцедес не треба да се смета за фаворит во Франција

A1on

Верстапен: Подобро е да се учи од грешките во Формула еден, отколку во послабите серии

A1on

Кими за Фетел: Во Формула 1 сакаат борба, а потоа ве казнуваат за тоа

A1on