Силно невреме во Херцеговина

Реонот на босанскиот Херцеговско-неретванскиот Кантон доцна попладнево го зафати невреме проследно со силен ветер.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи на Херцеговско-неретванскиот Кантон од ударите на силниот ветер се првртеле две камионски приколки, но при тоа нема повредени.

Едната приколка се превртела на патот Мостар-Невесиње во мостарската приградска населба Бишќе Поље, а втората на патниот правец Столац-Берковиќи.

Цивилната заштита на Мостар упати предупредување до граѓаните да избегнуваат престој или минување крај стари и оштетени дрва и напуштени објекти, како и да преземат мерки за самозаштита.

Би можело да ве интересира

Гром усмрти маж во Зеница

A1on

Гром запали куќа во Загреб

A1on

УХРМ: Повеќе места во државата попладнево беа зафатени од невреме со пороен дожд и град

A1on

Невреме во Куманово – поплавени куќи, подрумски простории и гаражи

A1on

ВИДЕО: Големо невреме кај Кичево, град ги прекри патиштата

A1on

Во невреме во Индија загинаа 26 лица

A1on