Фестивалот „Денови на комедија“ доби поддршка од Министерството за култура

Кумановскиот центар за култура „Трајко Прокопиев“ како организатор на меѓународниот фестивал „Денови на комедија“ доби 600.000 денари за одржување на годинешното 22 издание на фестивалот од Министерството за култура, сооштија денеска надлежните од установата.

Министерството за култура ги објави финалните резултати од годишниот конкурс за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2019-та година. Претходно овој фестивал не се најде во годишната програма на Министерството, што наиде на револт кај кумановци кои овој фестивал го сметаат за еден од најпрестижните во градот.

-Сметаме дека со овие средства и дополнителните кои ќе ги одвои локалната самоуправа ќе овозможиме и ќе понудиме квалитетна програма за кумановци, изјави директорот на НУЦК, Сашо Тодоровски.
Претходно установата за реализација на овој фестивал од Министерството за култура побара 2,5 милиони денари за организација на фестивалот, а претходните години поддршката од министерството се движеше од 600 до 800.000 денари.

Би можело да ве интересира

„Три сестри“ премиерно во Турски театар-Скопје

A1on

Политичката драма „Изгубено писмо“ – прва премиера на Тетовскиот театар годинава

A1on

Симона Димковска од Куманово ја доби наградата млад актер на фестивалот „Војдан Чернодрински“

A1on

Стојаноски: Статуетката „Аплауз“ го претставува највисокиот чин на награда за еден актер

A1on

Заврши 54. МТФ „Војдан Чернодрински“

A1on

Милосављевиќ: Македонскиот театар е богат со широк дијапазон на актерски и режисерски остварувања

A1on