Салах за ЛШ: Подготвен сум да го жртвувам својот сон поради тимот

Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах е подготвен да се откаже од своите амбиции за трофејот во Лигата на Шампионите, но се надева дека неговиот тим ќе ја освои титулата во Премиер лигата.

– Лигата на Шампионите е најпрестижниот клубски турнир. Но мојот сон и на клубот, и на градот е шампионската титула во Премиер лигата. Затоа, јас сум подготвен да го жртвувам својот сон поради тимот и неговиот сон. Се разбира, ќе биде идеално да успееме да победиме и во двата турнири, тоа ќе биде фантастично достигнување. Ќе дадеме се од себе“, прокоментира египетскиот репрезентативец во интервју за „Скај Спортс“.

Ливерпул го зазема второто место во Премиер лигата со предност од 73 поени и заостанува бод од лидерот Манчестер Сити, а до крајот на шампионатот остануваат 8 круга.

Во Лигата на шампионите Ливерпул гостува на Баерн Минхен во реванш дуелот од осминафиналето на турнирот утре, 13-ти март, од 21:00 часот. Во првиот натпревар двете екипи одиграа без голови.

Би можело да ве интересира

Мане: Подготвен сум да го заменам трофејот од ЛШ за оној од Африканскиот куп

A1on

Ван Гал: Меси треба да се запраша зошто толку време не ја освоил Лигата на шампионите

A1on

Чех назначен за технички советник во Челзи

A1on

Нејмар ќе ги пропушти првите три натпревари во Лигата на шампионите

A1on

Номе Калју противник на Шкендија во првото квалификациско коло за ЛШ

A1on

Познати можните противници на Шкендија во првото квалификациско коло од ЛШ

A1on